MQTT, NOCED, OPENHAB & LIGHTWAVERF

ile Enerji Ekran Evi Otomasyon Hub’ı, Silverstone’daki Tamamen Şarj Edilen Çevrimiçi Etkinliğe Bu ayın başlarında Açık Enerji Ekranı tarafından durdurulduk. Glyn Hudson ile Sohbet gösterinin tadı için).

Kazanmak

Glyn’in bilge ev konfigürasyonu, EMONPI’nin yanı sıra MQTT, nodere, Openhab, Lightwaverf ve Google Home’u kullanıyor.

Tüm harika şeyler için Glyn’e git …

Otomasyonun enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olarak yararlı bir fonksiyon oynayabileceğine inanıyorum. Örneğin, evimin merkezi ısıtma sistemini yönetebilmesi için uzaktan, sadece ihtiyaç duyulduğunda sadece ısıtmayı açmamı sağlıyor, hem de ev boş olduğunda ayarlanmış bir rutin üzerinde çalışmıyor.

Daha önce bir blog yazısında belirtildiği gibi, EMONPI (EMONSD Önceden Yapılan SD Kart), güçlü bir ev otomasyonu hubu olarak işlev görebilir. EMOnpi’yi bir ev otomasyonu olarak kullanmak, bir takım nedenlerden dolayı şekillerde büyüktür:

Enerji izlemesi için zaten 24/7 çalışıyor

Sağlam uzun süreli operasyon için optimize edilmiştir: Kök Ahududu Pi Dosya Sistemi SADECE SD kart ömrünü uzatmak için okunurdur.

Zaten bölgesel ağınızla bağlantılı

Debian Raspbian Jessie’u çalıştırıyor, bu nedenle ek demetler kurmak basittir ve büyük destekler mevcuttur

Ahududu Pi 3, çok sayıda alan kapasitesine sahiptir.

Ekstra telsiz / aksesuarlar USB üzerinden bağlanabilir

Zaten bir MQTT sunucusu çalışıyor

Emonsd Önceden Yapılan SD Kart, NOCEDHAB, OPENHAB ve LIGHTWAVERF ile ilgili entegrasyonlarla uyumlu bir şekilde paketlenmiştir.

Bu yayında, Size tam olarak evimdeki EMonpi’yi nasıl kullandığımı göstermek istiyorum.

İşte merkezi ısıtmayı ve mqtt aracılığıyla gadget’ları yönetmek için Google House’u kullanan bir video demosu:

Bunun tam olarak bir EMonPi’nin yanı sıra açık kaynaklı yazılımın nasıl kullanıldığını tam olarak nasıl gerçekleştirildiğini belirlemek için okunur …

Kontrolün yanı sıra ev otomasyonu gelince birçok seçenek var. Mümkünse, herhangi bir üçüncü taraf hizmete bağlı olmayan açık kaynaklı çözümleri tercih ederim. Ev sistemimin tüm yazılım başvuru hizmetleri, bu yayında açıklarken, yerel olarak EMONPI’yı yerel olarak yürürlükte olduğu gibi, Google House Ses entegrasyonunun yanı sıra, işlev için bir web bağlantısına ihtiyaç duymaz. Kendiliğinden barındırılan bir açık kaynaklı çözüm, tamamen yönetmenizdeki güvenliğin yanı sıra artan gizliliğin yanı sıra daha fazla güvenliğe sahiptir.

Mqtt

MQTT Hafif İletişim Protokolü, tüm hizmetler arasında “tutkal ‘iletişim katmanı olarak kullanılır. MQTT’nin EMONPI’da nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için bireysel rehberin teknik / MQTT bölümüne bakın.

Enerji izleme

EMONCMS … Açıkçası!

Son zamanlarda, birkaç sayfayı destekleyen V2 Emoncms Android uygulamasını (şu anda Beta’da) kullanmayı seviyordum (bkz. Forum Konu).

Video Demo Emoncms Android Uygulaması V2 Beta:

Kazanmak

Aynı şekilde, yeni bir zamanda, sadece EMONCMS.org’da serbest bırakılan arı olan yeniden tasarlanan EMONCMS Apps modülünü kullanmaktan keyif aldım. Artık, EMONCMS hesabı başına birden fazla myelektrik veya MySolarpv ‘App’, ayrıca ekonomik iklim 7, tarifelerinizden ayrılma süresi şimdi destekleniyor (Bkz. Forum Konu):

Kontrol

Merkezi ısıtma

Gaz merkezi ısıtma kazanımı yönetmek için, aynı şekilde termostatta geliştirilen bir MQTT WiFi rölesi kullanıyorum, bu özellikleri kullanmamıza rağmen, sadece MQTT üzerinden doğrudan yönetiyorum. WiFi rölesi son derece güvenilir olmuştur, son iki yıldır evimde her gün kullanılmaktadır.

Prizler (ışıklar)

Lightwave RF fişleri, yanı sıra diğer eğlence araçlarının yanı sıra örn. stereo yanı sıra chromecast. Bir tapa bankasını açıp kapatabilmek, herhangi bir vampir boşalmasını en aza indirmek için kullanılmadığında, cihazları tamamen kapatabilme avantajına sahiptir.

EMONPI, RF OOK modülü takılıysa, Lightwave RF cihazlarını doğrudan MQTT üzerinden yönetebilir. Lightwave RF EMONPI bireysel kılavuzuna bakın.

Lightwave RF gadget’ları mükemmel değildir, OOK RF protokolü basit, güvenli değil, bazen güvenilmezdir ve yorumları belirtin. Üçüncü kutlama MQTT ürün yazılımı veya EMONESP ürün yazılımı ile ESP8266 tabanlı sonOFF fişine yönelmek için düşünüyorum.

Arayüz

Geçtiğimiz birkaç yıldır Openhab’ı yönetme arayüzü olarak kullanıyorum. OpenHAB, EMONPI EMONSD önceden oluşturulmuş görüntüye önceden yüklenmiştir. Henüz OpenHab V2.0’a yükseltmem, son derece güzel görünüyor. Bununla birlikte, V1.8, ihtiyaçlarıma uyduğum gibi son derece güvenilir olmuştur. Telefonumdan hızlı bir şekilde arayüze erişmek için OpenHab Android uygulamasını kullanıyorum:

OpenHAB, aynı şekilde çakıl smartwatch’ımla birlikte, aşağıdakileri yanı sıra ısıtmayı açmak / kapatmak için süper kolaylaştırır.

Bir süre geri (2016 başında) Homeassistant ile uğraştım, (Blog Post’a bakın). Çok etkilendim, işine uyuyordum ve m gibi göründüğü gibi görünüyordum.mükemmel bir ev otomasyon platformu olarak otururdu. OpenHab’a potansiyel olarak bir rakip durdurun.

Bir arayüz için bir başka tercih, şimdi nodere projesinin resmen bir parçası olan nodere panosudur.

MQTT’nin güzelliği, platform agnostik olmasıdır, aynı yönetici düğümlerini kontrol eden birçok farklı arayüz elde etmek mümkündür.

Ses arayüzü

Son zamanlarda bir Google House Voice tetiklenen hoparlör aldım, HA-Bridge’den Philips Hue Köprüsü’nden taklit etmek için biraz yardımcı olan Google House, bölgesel gadget’ları MQTT ile yönetmenin oldukça basit. Aynı yapılandırma aynı şekilde Amazon Echo ile çalışacaktır. EMONPI için HA-Bridge Yapılandırma Kılavuzu’na bakın.

Bu yazının üstündeki video demosuna bakın.

HA-Bridge web sitesini kullanan cihaz konfigürasyonu GUI:

Google House App Kurulumu:

Entegrasyon ve Otomasyon

EMONPI / EMONSD’ye önceden yüklenmiş olan Noktaları kullanıyorum, diğer hizmetlerle en son dış sıcaklığı yeraltında yeraltında en son dış sıcaklık, Push Bildirimleri Gönder (Isıtma / Kapama Sıcaklığı Uyarısı) Gönder, Push Pushoco’yu kullanın. Her iki bu hizmet de, entegrasyonu son derece kolay hale getiren önceden hazırlanmış nodere akışları vardır. Nodered önceden kurulmuş ve EMONPI / EMONSD’de yapılandırılmıştır. EMONPI’de yer alan örnek akış, MQTT’nin yanı sıra dış sıcaklık verilerinin dış sıcaklık verilerini yeraltındaki hava koşullarından okuduğunu göstermektedir.

Aynı şekilde, oturma odasındaki sıcaklık (EMonth tarafından belirlendiği gibi) bir ayar noktaya ulaştığında, ısıtmayı gideren bir nodere akışı var. Bununla birlikte, WiFi Rölesi’ndeki termostat denetleyicisini kullanmış olabilirim, yine de evimde kablolu sıcaklık sensörünü WiFi rölesinden oturma odasına yönetmek zor olurdu, bu nedenle bunun yerine kablosuz bir evrak sıcaklığı kullanıyorum.

Güvenlik ve uzaktan erişim

Uzaktan yönetimi (bölgesel ağın dışından), DOCKDNS gibi dinamik bir DNS hizmeti veya dış mekandan hizmetlere erişim sağlamak için güvenli VPN gibi bir dinamik DNS hizmeti kullanılarak gerçekleştirilebilir. E.G Liman 8080’i, EMONPI’mda internetten çalışan OpenHab’a kazanç sağlamak için Port 8080’i açtım. OpenHAB, güvenli bir bağlantı üretmek için HTTPS’nin kullanılabileceği yanı sıra, HTTPS’nin yanı sıra açıklandı.

Alternatif olarak, potansiyel olarak çok daha iyi bir çözüm, uzaktan yönetimi harici olarak bir bağlantı noktasını açmak zorunda kalmadan uzaktan yönetimi etkinleştirmek için myopenhab.org servisini kullanmak için olabilir.

Home Assistant, yerel olarak çalışan House Assistant’a erişmek için TOR SINION hizmetlerini kullanmanın bir örneğini almıştır.

Openenergymonitor.org adresini ziyaret edin

Glyn Hudson’un kibar izni ile orijinal blogdan çoğaltılmıştır.

Bunu Paylaş:
Facebook
Twitter
Reddit
LinkedIn
Pinterest
E-posta
Daha

Naber
Yazdır

Skype
Tumblr

Telgraf
Cep

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *