Evde Yapabileceğiniz 7 Tamamen Doğal Temizlik Ürünü Uncategorized Interview: Kelly Wearstler’s Rug choice tips

Interview: Kelly Wearstler’s Rug choice tips

almost every move a style icon like Kelly Wearstler makes is commemorated on Instagram (80,000 followers), Twitter or Pinterest (65 boards). as well as with great reason, her impeccable eye as well as strong look has drawn a legion of fans. We sat down to talk with her as she introduced her new collection of rugs for The Rug Company, offered at Avenue Road, together with The Rug business creator Christopher Sharp. Kelly not only shares her tips for discovering the right carpet, however likewise exactly how to stay true to your own vision.

House & Home: Was nature a starting point for most of these designs?

Kelly Wearstler: It’s more structure as well as movement. Whether you have something like the smaller print… that appears like crackle however it likewise appears like animal, as well as I believe it’s truly exactly how the person perceives it, however it’s a beautiful, peaceful structure that can work in any type of environment. then we look at different scales, something may be larger or smaller scale. We utilize carpet in almost every space of a home that we design, so I’m looking at what stories look nice together. all of those rugs work truly well together. If you have somebody that’s not a designer as well as comes into The Rug business as well as says, “I want to tell a story in my home,” these styles work well together as well as it’s simple to see what you can do. You may want something bigger scale in one space as well as something more delicate in one more room.

H&H: Is designing a rug different from designing fabric?

KW: It’s the same, however when you focus in… the over-arching concept comes from the exact same place, however when you look at that it’s going to get equated as carpet — that that’s the vehicle — then you look at building as well as if something is going to be in silk or wool or if it’s going to be a fine-tuned structure or something a bit chunkier as well as a bigger texture. other times it starts organically. I can see something in nature as well as then have a vision. We paint a great deal of the styles — most of them really — as well as then we transfer them to the computer as well as transform them from there.

H&H: Christopher, if somebody is buying their very first investment rug, what do they requirement to know?

Christopher Sharp: They requirement to understand exactly how it’s made. One wonderful thing for The Rug business is you can’t make a cheap, great looking rug. You can do it in a great deal of things — you can go to Ikea as well as buy an affordable piece of furniture that really looks alright. however if you go to Ikea as well as look at their rugs, they look terrible. It’s since the only method to make a appropriate rug is to make it totally by hand. If you’re going to buy a rug, make sure it’s handmade. There are different kinds of handmade rugs — there are dhurries, which are inexpensive. They look great as well as they expense almost nothing. Also, when somebody comes into the Rug business to buy a rug, we make them try it first. Unless you’re a decorator, it’s so difficult to get it right — it’s as well small, it’s as well big, the colour is wrong since the light in the showroom was different. So make sure it’s handmade, try it at house before you buy it, as well as eventually buy it since you like it. It’s true in life generally, however you can get talked into believing that something is special since other people state so. What do people know? They don’t understand anything. You have to believe it what you’re doing as well as do it. Siz yapıyorsunuz! The people who are successful are the people who don’t take everybody else’s opinions as well as try to type something out of some type of consensus. It’s designing by committee; ask other people’s opinions, however don’t style a space around what everybody else thinks.

H&H: When your in one of your rooms, you’re frequently look at the floor as well as ceiling. exactly how do you make them work together?

KW: wall colour as well as ceiling colour is simple to change, however you may have a carpet for 200 years. It’s something you’ll pass down to your children, so we see a great deal of neutral rugs in interiors. But, we likewise have clients that they want to have colour in a room.

H&H: people state you have crazy colour in your interiors, however I really believe you utilize colour subtley. exactly how do take people to take the leap into colour?

KW: Either they want it or they don’t. Or if we utilize a colour they only want yellow or blue. people are usually quite specific.

H&H: Is there a colour that solves most problems?

KW: Black or white. It’s the basis for all colour.

H&H: Do you have any type of of your rugs in your own homes?

KW: I have the Tracery. It’s in our home in Beverly Hills. The other ones The Rug business made, however they’re designed particularly for the house.

H&H: Do you have a process that you go with whether you’re designing rugsYa da bu öngörülemeyen öğeye girmenizi sağlayan bir ev mi?

KW: Sadece duygusal. Sadece “Aman Tanrım hayır, bu kadar iyi” diye düşünüyorsunuz, aynı zamanda biraz geri çeviriyorsunuz. Ya da müşterilere bir şeyler sunuyoruz ve başka bir şey istiyorlar ya da seviyorlar. Bu sizi daha iyi bir tasarımcı yapar.

H&H: Şu anda gözünüzü yakalayan ve tasarımlarınızı bilgilendiren bazı şeyler nelerdir?

KW: Gerçekten sadece başka şeylere bakıyor. Halılar tasarlarsam, ilham almak için diğer kilimlere veya tekstillere bakmıyorum. Başka bir şeye bakıyorum. Tasarım veya malzeme olabilir. Şu anda Josef Hoffmann gibi Viyana mimarisini seviyorum. Son derece eşleştirilmiş Bauhaus tipidir, ancak iç mekanlarda büyüleyici öngörülemeyen şeylere sahip her zaman bir grafik element vardı.

H&H: Ofisinizde tüm farklı disiplinleriniz var, sizi ön kenara koyan hissediyor musunuz?

KW: Evet. Birkaç yıl boyunca moda yaptığımı anlıyor musun? Olduğu kadar tatsız, ondan çok şey keşfettim. Tüm moda tasarımcılarının deri, malzeme almanın yanı sıra süslemenin yanı sıra çantaların yanı sıra ayakkabıların yanı sıra çok da şaşırtıcı olan PV’ye (Premère Vision) gittim. Şimdi, bu garip fermuarları eklemek gibi mobilyalarımız için özel şeyler yapmak için arıyoruz. Tüm farklı beceri setlerine sahip olmak tüm olasılıkları açar.

H&H: Stil yaklaşımınızı beklenmediklerin zarafeti olarak açıkladınız. Beklenmedik olmanın zorlanıp zorlanmadığını merak ediyorum?

KW: Hayır, inanmıyorum, ancak Pinterest’e gittiğimde görüyorum – çok sayıda genç tasarımcı ile görüyorum – daha temel şeyler var, çünkü herkes herkesin ne yaptığına bakıyor. Yani stil – öngörülemeyen şeyler – herkesin yaptıklarından daha fazlası olduğu kadar uzaklaşıyor. Gerçek bir sesi olan tasarımcıları bulmak zordur. Modada bile görüyorsun.

Christopher Sharp: Gerçek hayal gücü çok nadirdir. Büyük olasılıkla en nadir emtia.

KW: Bir süredir işim var ve gerçekten yetenekli olduğuna inandığım bir tasarımcım var. Ofisimde harika insanlar var, ancak bütün bir sesi olan birine sahip olmak gerçekten zor.

H&H: İnsanlar görünüşünüzü “korkusuz” olarak açıklar. Kendini korkusuz mu düşünüyorsun?

KW: Bazı şeylerde. (Gülüyor) Gerçekten utangaçım. Sosyal kaygım var. Uzun kalamadığım için çok mutlu olduğum gibi gitmem gereken bu gelin duşu vardı. Paniklediğim kadar çok yıldız vardı! Ben de içeri girmek istedim yanı sıra içeri girdim. Birkaç kişiyle iyiyim, ama… sunumlarla aynıyım. Endüstriyel işler için sunumlar yapmamız gerektiğinde, alanda genellikle 20 kişi var ve yapamıyorum. Genellikle birisinin başlaması ve o zaman biraz rahat olduğumda içeri giriyorum. İnsanlar, “Ah, TV şovunu yaptın” diyor, ancak korktum! Ancak stillerim tehlikeler alıyor ve belki de bu benim çıkışım.

CS: Birini tasarlarken kendiniz tasarlarken sizden daha fazla tehlike alıyor musunuz?

KW: İkisi de. Muhtemelen, ancak Bryan artık bana izin vermeyecek. (Gülüyor) Büyük olasılıkla birkaç yıl içinde evimizi sunacağız ve geçen gün bana “Banyonuzu neden bu şekilde yaptın? Kimse bundan hoşlanmıyor. ” Ben de şöyleydim: “Ama burada öleceğimizi söyledin!”

H&H: İnsanların sattığınız evleri değiştirip değiştirmediğini anlıyor musunuz?

KW: Yapıyorlar. Hangi ev olduğuna bağlı. Eğer biraz daha sessizse – ilk evim ve benim yaptığım ilk ev, daha yumuşak ve çağdaştı. Bu, evin yanı sıra evde neredeyse her şeyi satın aldılar. Ancak sonuncusu daha spesifikti. DomiCil Esperatus’ta olan tek ev, inanılmaz kitap eşleştirilmiş mermerle, insanlar her şeyi yırttı. yanı sıra nötr bir renkti. İnsanlar kendi dönüşlerini ve kişiliğini de koymak istiyor ve çoğu insan risksiz ve temel ister. Sadece yapıyorlar.

H&H: Ne zaman garip, hem de aptalca hem de geri çekilmeniz gerekliliğine girdiğinizi anlamak için bir testiniz var mı?

KW: Ofisteki tüm duvarlarımız pin-up, bu yüzden… ürünümüzün büyük bir kısmı ile yapıyoruz. Ofiste birinden birkaç gün boyunca hattımdan moda takıları giymesini isteyeceğim. Hepsi farklı beceri setlerinden geldiğinden ve en iyilere odaklanabileceğiniz için farklı departmanlardan insanlara soruyorum. Yani insanların neyi sevdiğini gerçekten görüyorsunuz. Her zaman soruyorsun.

CS: Yeni bir stil aldığımızda, bir ay boyunca telaşlı gemiye koyduk ve o zaman tekrar ona bir göz atıyoruz. Böyle bir fark yaratır. Bunun inanılmaz olacağına inandığınız gibi, bununla birlikte çevrimiçi olma gereksinimi var. İnsanlar bunu gördüğünde, tam olarak nasıl olacağına dair çok daha doğru bir fikir edinirsiniz – o zaman insanların görüşlerini gereksinim yaptığınızı kabul edersiniz.

H&H: Do you have a no Pinterest rule in the office?

KW: If you’re wise as well as understand what to look for — if you just type in generic things you’ll just get generic stuff back. You have to be so specific, as well as then there’s incredible stuff on Pinterest. however you have to be wise as well as understand what you’re looking for.

H&H: has your social network existence altered your innovative process at all?

KW: Yes, it’s so inspirational. The world is available to you — artists around the world as well as furniture makers as well as craftsmen. You educating your eye. That’s exactly how you ended up being a much better designer: the more you see, you make wise decisions, you understand what the anomalies are, you make wise decisions. I like Pinterest!

H&H: Is Pinterest your favourite on the internet app or addiction?

KW: I have Newsstand on my iPad mini as well as so I have all the worldwide magazines. I utilized to have the vehicle of my back seat full of books as well as magazines, then I’d come into the office on Monday as well as somebody would have to scan as well as copy them. Now, I screen shot all the magazines as well as download them onto the computer. You can’t lose it like a Xerox. That is a fantastic tool. I likewise just discovered out that you can get on the internet from your phone or a data plan. I can utilize my Samsung phone as a port. İnanılmaz. There’s no wasted time. any type of type of addiction needs the interest of Fort myers rehab, as it impacts the working of brain as well as hampers daily activites.

H&H: Does it add a pressure to stay true to your style instead of letting it evolve like it would as well as has over the years?

KW: Yeah. Going back to the fashion thing, which is the hardest business in the world, as well as having these purchasers as well as different people say: “you requirement to be doing this” as well as “this is the trend.” You can not listen. If you’re ever going to discover your voice as well as stand out as a designer, you can’t listen to anyone. You have to comply with you’re heart. even with our jewelry, still, some people don’t want to pick it up since it’s as well edgy. I’m doing what I feel as well as that’s it. You have to or you’re not going to succeed in what you want to do.

H&H: Is it weird to be called an icon?

KW: It makes me feel old! My pr business in LA is telling me it’s my 20th anniversary as well as I don’t even want to talk about it! It just seems old.

H&H: have you ever had somebody say, Kelly go bolder. This is as well safe!

KW: No!

Love Kelly’s style? See pictures of Kelly’s residential jobs as well as accessories.

Photo sources:

1) array Dark Rug, The Rug Company
2) Portrait, Wendy Jacob
3) Flaunt, The Rug Company
4) Astral, The Rug Company
5) Graffito, The Rug Company
6) District, The Rug Company

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *